JOHANNA KVARNSTRÖM

Skönhetsbloggare som recenserar produkter

OBH Nordica -Björn Axén Tools Thermocare Straightener

En riktigt snygg plattång, men med några detaljer att tänka på.

Plattången imponerar direkt med sin snygga design och långa sladd, som man verkligen behöver! Den matta ytan ger ett riktigt bra grepp, särskilt när man gör lockar, och det känns genomtänkt att man kan låsa plattorna för att skydda dem. Perfekt när man ska lägga undan den i lådan eller packa ner den i resväskan.

Tången ger fin glans till håret och svalnar relativt snabbt, ungefär på 15 minuter.

En liten nackdel är att den tar längre tid än förväntat att bli varm – ungefär 1 minut och 15 sekunder, vilket kan kännas lite segt om man är som jag, van vid snabbare stylingverktyg. De tog så lång tid så första gången jag skulle prova den trodde jag inte den skulle ge ngn signal att den var redo. Men tillslut så! Vilket faktiskt är ett plus i sig tycker jag!

En annan sak att tänka på är att den blir väldigt varm där man gärna vill hålla när man gör lockar. Det är lite synd, för i övrigt är det väldigt enkelt att få till fina lockar tack vare den lätt rundade formen.

Minus är priset som är rätt högt. Då finns de andra jag hellre att köpt i ungefär den prisklassen.

Bilden nedan visar en lockad sida och en plattad sida.

Bilden nedan visar en FÖRE-bild på när jag hade sovit med en fläta i luggen. Ville utmana plattången rejält.

Och nedan kommer ett EFTER-foto på hur de blev när jag plattade den.

Vad tycker du om resultatet?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *